Olejek słonecznikowy – tłoczenie i właściwości.

Od zawsze wiadomo, że to, co naturalne jest najlepsze. Podobnie jest z olejkiem słonecznikowym, który możemy wytłoczyć samodzielnie w domu. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, nasiona słonecznika i do dzieła!

olejek-slonecznikowy.jpgNa rynku dostępne są urządzenia, zwane prasami olejowymi. Dzięki nim możemy tłoczyć oleje i… robić mąkę. Ale najważniejsze jest to, że przygotowane przez nas produkty są w pełni ekologiczne, nierafinowane i tłoczone na zimno. A do tego zawierają tylko i wyłącznie naturalne składniki: kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały. Wytłoczony na zimno produkt przechowuje się w naczyniu z ciemnego szkła, w zacienionym i chłodnym miejscu, z daleka od źródła światła i wilgoci. Świeżość zachowuje przez trzy miesiące. Sporządzony przez nas olejek słonecznikowy wykorzystać można na wiele sposobów. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do potraw i kosmetyków. Przyda się także do domowych zabiegów pielęgnacyjnych. Olejek słonecznikowy bardzo dobrze nadaje się do olejowania włosów, zabezpieczania końcówek pasemek i pielęgnacji skóry głowy.

Oczywiście jeżeli nie chcesz sporządzić olejku słonecznikowego, to gotowy kupisz np. w aptece. Będziesz miała pewność, że jest to produkt tłoczony na zimno, nierafinowany, a do tego wzbogacony witaminami lub innymi składnikami odżywczymi. Olejek słonecznikowy nabyć można na aukcjach internetowych lub w sklepach zielarskich. Pamiętaj, żeby przed zakupem sprawdzić, skąd pochodzi dany kosmetyk, w jaki sposób był wyprodukowany i jakie substancje zawiera. Pod uwagę weź także to, że cena olejku słonecznikowego kupionego w Internecie lub sklepie w znacznym stopniu będzie się różnić od ceny produktu samodzielnie przez ciebie przygotowanego.

A jakie właściwości posiada olejek słonecznikowy? Produkt pozytywnie wpływa zarówno na włosy, jak i skórę głowy. Regeneruje zniszczone i przesuszone pasemka oraz łagodzi podrażnienia skóry głowy. Niweluje łupież, ogranicza nadmierne wydzielanie sebum i reguluje pracę gruczołów łojowych. Hamuje wypadanie włosów, opóźnia procesy starzeniowe skóry głowy (cebulek i mieszków włosowych) i utrzymuje w wewnętrznych strukturach włosa odpowiedni poziom melaniny. Odbudowuje rozdwojone końcówki włosów, zapewnia dogłębne nawilżenie i wzmocnienie. Pasemkom nadaje zdrowy blask, miękkość i gładkość. Olejek słonecznikowy tworzy wokół włosów ochronną barierę. Zabezpiecza ona włosy przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, promieniowaniem słonecznym, substancjami zawartymi w produktach koloryzujących, słoną i chlorowaną wodą. Kosmetyk ułatwia rozczesywanie włosów, przyspiesza suszenie i chroni przed gorącym powietrzem wytwarzanym przez urządzenia fryzjerskie.